1. Yeterli su içtiğinizden emin olun ;

Susuz kalan cilt sarkar ve gevşek olur . Cildi sıkılaştırmak için yeterli miktarda su içmek en temel unsurdur.  Su cildiniz nemliliği , sıkılığı , vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasında yardımcı olacaktır. İdrar renginizin açık olduğundan emin olun .

 

2. Ağırlık egzersizleri  ve Diğer sporlar 

Yağlarınız azalırken kaslarınızı güçlendirin .  Düzenli olarak kaslarınızı çalıştırın ve güçlenmesini sağlayın . Sarkma azaltıcı egzersiz programlarını inceleyin . Bknz . spor   . Ayrıca düzenli yaptığınız diğer sporlarda sağlıklı olmanızı sağlar . Vücudun en büyük organı olan deride elbette sağlıklı bir metabolizmadan olumlu yönde etkilenecektir. 

 

3.  Doğal yağlar ile terapi yapın

Avokado yağı ,aloevera jel , zeytin yağı , argan yağı , jajoba yağı , üzümçekirdeği yağı gibi cildi sıkılaştırmanıza yardımcı olabilecek yağlar ile ılık ve nemli vücudunuza sarkan veya gevşeme olan bölgelerinize yedirerek sürün . Bunlara alternatif olarak çeşitli firmaların ürettiği ( onaylı olmasına özen gösterin ) ürünleri kullanabilirsiniz.

 

4. Sağlıklı gıdalarla beslenin 

Antioksidan , vitamin ve mineral bakımından zengin  gıdalarla beslenmeye özen gösterin.  Yağlı , işlenmiş gıdalar ile beslenmekten kaçının . Özellikle basit karbonhidrat ve şeker içeriği yüksek gıdalar , kan şekerinizde ani değişimlere sebep olabilir. Bu durum cilt yapınızı olumsuz etkiler.

 

5. Sigarayı bırakın 

Yüz ve derideki kan akışının azalması , kırışıklıklara sebep olması , içerdiği toksik maddelerin cilt hasarına sebep olması gibi nedenlerden dolayı sigara cilde zarar verir. Genç bir cilde sahip olmak için istiyorsanız sigaradan uzak durmanız gerekir .

 

6. Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının 

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından ( UV ) koruyun . Doğrudan güneş ışığında uzun süre güneşlenmeyin .  Yaz aylarında açık yerlerinize yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürebilirsiniz.

 

7.  Sıkılaştırma seansları yapın 

Sıkılaştırma seansları için hazır bir sıkılaştırıcı ürün kullanabilir ( kil vb.) veya evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.  Bir çay kaşığı bal  , bir çorba kaşığı cadı fındığı  ve az miktar kıyılmış biberiyeyi karıştırarak haftada üç -dört defa sarkan bölgelerinize uygulayabilirsiniz.  Bu karışım daha pürüzsüz ve daha sıkı bil cilt elde etmenize yardımcı olacaktır. 

 

8.  Kuru Fırçalama 

Yumuşak bir fırça ile banyo öncesinde cildinizi fırçalayın . Bunu yaparken sert hamlelerden kaçınmalısınız . Fırçalama işlemi ölü derinin uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır.

 

9. Yüz ve Mimik egzersizleri 

Yüz egzersizleri yaparak yüz bölgesinde kullanmadığınız kasları çalıştırır ve bu sayede sıkılaştırırsınız . Yanak , göz , dudak , boyun ve alında bulunan kasları çalıştıran bu egzersizleri günde iki defa yapmalısınız .

 

10. Temizlik 

Cildinizi düzenli olarak temizlemek , cildinizin havalanmasını ve ölü hücrelerden kurtulmasını sağlar. Cildinizi temizlemek için süt , şeker , ezilmiş papaya veya çilek karıştırarak  yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Daha sonra  , birkaç yaklaşık bir litre suya karıştırdığınız 10-15 damla  elma sirkesi ile cildinizi temizleyip  duş alabilirsiniz.

11.  Düzenli olarak masaj yapın-yaptırın 

Gevşek cilt dokularının sıkılaşmasına yardımcı olmak için onları harekete geçirin. Germe , sıkma , ovalama bunun için yardımcı olacaktır.

 

12. Hızla kilo vermeye çalışmayın 

Vücudunuzun kilo değişimine adapte olmasına izin verin . Bazı dönemlerde yaşanan duraksamaların moralinizi bozmasına izin vermeyin . Yetersiz beslenmenize sebep olabilecek kısıtlamalar yapmayın .

 

13. Alkolden Uzak Durun 

Günde bir kadehten ( şarap ve muadili ) fazla alkolden uzak durun . Alkol diyetinizi bozar ve vücudunuzu susuz bırakır .

 

                                                                                                                              Biyokimyager- Bariatrik Yaşam Eğitmeni

 

                                                                                                                                                  Alper Habip