Ameliyatlar laparoskopik yöntemle yapıldığından büyük bir kesi izi oluşmaz . Oluşan 4-5 adet 0,5 - 1 cm lik ameliyat izinin durumu cilt yapısına göre değişir . İz giderici kremler , yağ terapileri ve çeşitli bakımlar ile izlerin görünürlüğünü azaltılabilir.
Tüp mide ameliyatı sonrasında 1. yıl sonunda mide normal mideli insanların tüketebildiği her şeyi büyük oranda kabul eder . Ancak uzun vadede mide kapasitesinin arttırılmaması , dumping , yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve yeterli beslenebilme gibi durumlar dikkate alındığında , gazlı içeceklerden ömür boyu uzak durulmalıdır . Ömür boyu kısıtlanan herhangi bir yiyecek veya içecek sözkonusu değildir.
Obezite cerrahi sonrası verilen kiloların bir kısmı uzun dönemde tekrar alınabilir. .Bu durum çoğunlukla diyet sonrası görülen yoyo etkisi ile karıştırılmamalıdır. Obezite ameliyatı geçiren kişiler eski kilolarına bir daha gelmezler . Ancak verdikleri kilonun bir kısmını geri almaları mümkündür .
Ameliyat sonrası balayı dönem olarak adlandırılan , verimli kilo verimi döneminde doğru yeme alışkanlıkları kazanıldığı takdirde , ideal , kontrol edilebilir , sağlıklı kilolar uzun yıllar boyunca korunabilir.
Tüp mide ameliyatı sonrası mide eski seviyelerine dönmez . Ancak katı -sıvı ayrımı yapılması , gazlı içecek tüketilmemesi vb. gibi tavsiyelere uyulmadığı durumlarda mide kapasitesinde bir miktar artış gözlemlenebilmektedir.
Obezite cerrahisi 2. ve 3. derece obezlere uygulandığı seviyelerinde gerçekleştirildiği takdirde aşırı zayıflama yaşayan kişi oranı milyonda bir olarak belirlenmiştir. Ancak 1. derece obezite sorunu olan bireylerde bu oran % 1-3 olarak bildirilmiştir. ???????
Hastanın ;
* Vücut kitle indeksi
* Herhangi bir hastalığı olup olmadığı
* Yaşı
* Hormonal durumu
* Sigara kullanımı
* Daha önce geçirdiği operasyonlar
* Kullandığı ilaçlar
* Diyet ve egzersiz denemeleri
* Psikiyatrik durumu
* Beslenme alışkanlıkları
* İlaç , alkol bağımlılığı olup olmadığı
* Ameliyatın riskleri hakkında tam ve yeterli bilgi sahibi olması gibi hususlara dikkat edilir.
Kilo verimi kişiden kişiye göre değişebilen bir durumdur . Hastanın fazla kilolarının oranı , metabolik hızı , yaşam tarzı , yeme alışkanlıkları kilo verme hızını etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Genel olarak ilk ay hastanın fazla kilolarının % 20 si ikinci ay fazla kiloların % 10 'u 3.4.5...18. aylarda ise kilo verme hızı yavaş yavaş azalarak kilo verimi devam etmektedir. Beslenme ve egzersiz alışkanlıkları doğru şekilde kazanıldığı takdirde hasta istediği kiloya erişebilir .
Ameliyat süresince hastanede kalınan gün sayısı kliniklere göre farklılık göstermektedir. Hayatı Yenile ile ameliyat olduğunuz takdirde herhangi bir sorun oluşmadığı takdirde hastalar 4 gün içinde taburcu olmaktadırlar.
Masa başı ve ağır hareket gerektirmeyen işlerde çalışanlar hekimleri tarafından aksi belirtilmediği takdirde ameliyat sonrası işe hemen geri dönebilirler . Diğer işler için hastanın durumuna göre 7-30 günlük istrahat gerekebilir.
Ameliyat sonrası çok yoğun ağrılar görülmemektedir . Ağrı durumu kişinin ağrı eşiğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı hastalar hiç ağrı çekmezken bazılarında yoğun ağrı durumları yaşanabilmektedir. Ağrılar ameliyat sonrası ilk saatlerde yavaş yavaş hafifleyerek , mobilizasyon ( yürüyüş) sonrası belirgin bir şekilde azalmaktadır .
Mide kapasitesi yıllar sonra bir miktar artış gösterebilir. Midenin büyümesi istenmeyen bir durumdur . Midenin eski boyutuna gelmesi mümkün değildir . Bir miktar artış olması da istenen bir durum olarak değerlendirilmez.
Kilo verdikçe gebe kalma olasılığının ve doğurganlığın arttığı bilinmektedir. Ameliyat sonrası ilk 18 aylık dönemde , kilo stabilizasyonu ve yeterli beslenebilme sağlanmadan gebe kalınması genel olarak tavsiye edilmez.